Меню сайту

Категорії розділу
Лекції ІІ курс [17]
Лекції І курс [26]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 85

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Складн│ випадки правопису р│зних частин мови

[Переглянути та завантажити повну версію матеріалу (21.0 Kb) ]

 

Складні випадки правопису різних частин мови

Правопис числівників

Складні числівники (вони складаються з двох основ) пишуться разом: одинадцять, тридцять, п’ятдесят,  вісімсот.

Складені числівники (складаються з кількох простих чи складних числівників) пишуться окремо: двадцять чотири, сорок один, двісті дев’яносто три.

Дробові числівники пишуться окремо: дві п’ятих, вісім десятих, три цілих і  вісім сотих.

 

Вправа 1. Переписати, числа записуючи словами.

 

І. Під час свого візиту в Україну  Папа Римський Іван Павло ІІ  проголосив святими мучениками за  Віру Христову  24 особи з українських теренів. (З газ.) На другий день Різдва пам’ятай, що тобі залишилось 364 дні до Різдва. (Англ.приказка.) Льодовий панцир Антарктиди містить 0,7 світового запасу прісної води. (З календ.) Серед  металів найнижчу температуру замерзання має ртуть, це 38, 8 градуси. Найвищу температуру плавлення має вольфрам, це 3420  градусів. (З підруч.) Діаметр планети Марс – 6794 км, період обертання навколо Сонця – 689, 86 діб. (З підруч.)

ІІ. Президентську відзнаку «Орден Богдана Хмельницького» 3-х ступенів  було засновано у рік1, коли відзначалося 400 літ з дня народження гетьмана. (З журн.) Вихованець луганської та донецької шкіл  легкої атлетики, восьмиразовий  чемпіон світу у стрибках з жердиною Сергій Бубка  встановив 35 світових рекордів. (З газ.) Шукай себе, перемагай зневір’я – нехай сімнадцять літ чи сімдесят. (П.Воронько.) Бивні слона можуть сягати 3,5 м. Жираф може висунути язик на 46 сантиметрів. (З енцикл.) Запасів нафти людству повинно вистачити на 30 років. Країни, що розвиваються, мають 84% світових запасів. (З журн.) За час останньої війни в Україні було зруйновано 714 міст, понад 28 000 сіл, виведено з ладу більш як 16 000  промислових підприємств. (З підруч.) Словник Еллочки Щукіної налічував 30 слів. Мова професійного злочинця нараховує 120-130 слів. Лінгвобаза дикунів з людожерського племені «мумбо-юмбо» складає 300 слів. Кількість слів повсякденного вживання пересічної сучасної людини включає 400-500 слів.  Активний словник людини з середньою освітою нараховує 1500-4000 слів. Лексичний запас людини, яка багато читає, - близько 8000 слів. (П.Таранов.) Висота гори Еверест на кордоні Непалу з Китаєм досягає 8 848 м над рівнем моря. З усіх відомих рослин найдовше живе креозотовий кущ, висловлюється припущення, що окремим екземплярам куща 11 700 років. Пустеля Сахара в Південній Африці займає площу 9 269 000 кв.км. (З енцикл.)

Мякий знак у числівниках

М’який знак після т  пишеться лише в кінці числівників п’ять – дев’ятнадцять, а також двадцять і тридцять. Усередині складних числівників м’який знак не пишеться: шістнадцять, п’ятдесят, шістсот.

Вправа 2.Переписати, на місці крапок уставляючи, де потрібно, м’який знак.

 

П’ят.. разів засумнівайся, а тоді до діла збирайся. Сорока з  паркану, а дев’ят.. – на її місце. У ведмедя  десят.. пісень, і всі – про мед. У році дванадцят.. місяців, і кожен по-своєму вельможний. Ця вже пасок з тридцят.. з’їла. Розумна голова прогодує краще, ніж п’ят..десят..  лінивих рук.

Народна творчість.

 

ПРАВОПИС ВІДМІНКОВИХ ФОРМ  КІЛЬКІСНИХ  ЧИСЛІВНИКІВ

Числівники один, одна, одне, одно  відмінюються за відмінками й родами в однині: одного, однієї, (на) одному.  Числівник одні  вживається лише з іменниками, що мають тільки форму множини: одні ворота, одні двері.

Числівники два (дві), три, чотири відмінюються тільки за відмінками: двох, трьома, (на) чотирьох.

Як п’ять або шість відмінюються числівники дев’ять, десять, одинадцять, дванадцять, тринадцять, чотирнадцять, п’ятнадцять, шістнадцять, сімнадцять, вісімнадцять, дев’ятнадцять, двадцять, тридцять.

У складних числівниках на позначення десятків  п’ятдесят, шістдесят, сімдесят, вісімдесят відмінюється тільки друга частина: п’ятдесяти (п’ятдесятьох), сімдесятьом (сімдесяти), (на) вісімдесяти (вісімдесятьох).

У складних числівниках на позначення сотень п’ятсот, шістсот, сімсот, вісімсот, дев’ятсот відмінюються обидві частини: п’ятисот,  шестистами (шістьмастами).

Числівники сорок, дев’яносто, сто в усіх відмінках, крім називного і знахідного, мають закінчення –а:  сорока, дев’яноста, ста.

У складених кількісних числівниках відмінюються всі складові частини: двадцяти п’яти, сорока сімом (семи), (на) п’ятистах шістдесяти (шістдесятьох) семи (сімох).

Числівники тисяча, мільйон, мільярд  відмінюються як іменники (тисяча – як іменник  І відміни мішаної групи, мільйон і мільярд – як іменники ІІ відміни твердої групи).

 

Вправа 3. Переписати, вставляючи пропущені букви і записуючи числа словами. Визначити відмінки числівників.

 

І.  Хто 2 кавуни 1 рукою тр..має, той  обов’язково їх упустить. На 2 мишей тр..мати кота – ро..кішно, хоч хвоста утни.  Виїхав на 3 колесах. Мишу й 3 скиртами не ро..чавиш. Кінь на 4 ногах, та й то спот..кається, а чоловік 1 язиком говорить і пом..ляється. Запасеного на 3 хлопців завжди вистачить на 5 дівчат. Сила жінки – сила 7 пар волів. У з..млі хліб – за 7 трудами, 7 потами. Майстер з 10 шкур щось та пошиє. М..нулого не наздоженеш, хоч 10 гінців пошлеш. Краще 1 р..месло вміти,  ніж над 12 потіти. У 15 чабанів отара – пр..мара. П..гана х..зяйка фартухом вин..се з дому більше, ніж чоловік 20 кіньми зав..зе. Коневі краще везти 15 на санях, ніж 1 на спині. Не порозумнішав до 20, не одружився до 30, не ро..багатів до 40 – кругом дур..нь. Бер..г 1 раз обвалюється, а чоловік більше 100 разів пом..ляється. Робота 1 жінки краща, ніж тер..вені 100 чоловіків. Із 90 голок сокири не склеїш.

Народна творчість.

ІІ. Стане тої радості нам на 2. Зорі з неба сиплються, мов горох. (Г.Коваль.) Він кожному з 5 вд..влявся пильно в очі. (М.Бажан.) Слонова шкіра досягає 4 см у товщину. Шкіра людини – від  1 мм на повіках до 5 мм на ступнях ніг. Людська волосина ж..ве не більше 6 років. З місця к..нгуру може зробити стр..бок до 12 м. (З підруч.) З 14 років Христофор Колумб плавав на торговельних кораблях. (З енцикл.) Незадовго до смерті Григорій Сковорода склав список своїх праць, що складався з вісімнадцяти ор..гінальних творів та семи п..рекладів, чотири з яких досі не знайдено. (З довідн.) При ро..паді СРСР 1991 року 11 з 15 р..спублік об..рають незалежність. (З підруч.) Який я дідусь? Я солдат-в..теран, на тілі рубці 14 ран. (П.Воронько.) Близько 1000 років до н.е. фінікійці  винайшли перший у світі алфавіт з 22 символів, які означали тільки приголосні звуки. (З посіб.). Очне яблуко дорослої людини має в д..аметрі близько 24 мм. (З підруч.) Окрім 35 відомих п’єс, Вільям Шекспір нап..сав 154 сонети. (З підруч.) Український народ до 90 відсотків є муз..кальний, здатний до активного музикування. (С.Людкевич.) У ХV столітті імперія інків простяглася більш ніж на 900 000 кв.км по в..соких плато Південної Америки. В країні існувала м..режа доріг 16 000 км завдовжки. Населення імперія мала 12 000 000 осіб, поділених на 90 пл..мен. (З підруч.) Півстоліття тому на дорогах налічувалось до 70 мільйонів машин. Сьогодні ця кількість зросла  до більш ніж 600 мільйонів авто. (З журн.)

 

 

ПРАВОПИС ВІДМІНКОВИХ ФОРМ

ПОРЯДКОВИХ  ЧИСЛІВНИКІВ

Порядкові числівники відмінюються як прикметники твердої групи (змінюються за родами й числами): шостого, шостому, шостим.

Порядковий числівник  третій відмінюється як прикметник м’якої групи: третього, третьому, третім, (на) третьому.

У складених порядкових числівників відмінюється тільки останнє слово: тридцять сьомий, тисяча дев’ятсот п’ятдесят сьомому.

Вправа 4. Від поданих чисел утворити порядкові числівники.

 

8, 15, 43, 452, 897, 2379.

ПРАВОПИС УТВОРЕНИХ ВІД ЧИСЛІВНИКІВ СКЛАДНИХ СЛІВ

Складні порядкові числівники не слід змішувати зі складними прикметниками, іменниками та прислівниками, першою частиною яких є числівник: трикутний, cемижильний, сторіччя, п’ятисвічник, десятиповерховий, двадцятирічний, тисячозвуко.

Складні  іменники та прикметники, першою частиною яких є кількісний числівник у формі родового відмінка (сто – у формі називного), пишуться разом: шестиденка, столітник, семиструнний.

Складні прислівники, утворені поєднанням  прийменника з числівником, пишуться разом: вперше, вдвоє, утрьох, начетверо. Складні прислівники, що починаються на сто-, тисячо-, мільйонно-, пишуться разом: стокілометровий, тисячоокий.

Вправа 5. Переписати, вставляючи пропущені букви. Підкреслити складні слова, пояснити їх написання.

 

І. Луна т..сячолітній жита шер..х, в якому праначало всіх начал. (Н.Тихий.) Людська душа т..сячозвука в г..рськім одбита кр..шталі. (М.Рильський.) “Є два корінні п..тання народного ж..ття: економічний і духовний ро..виток  народу,” – писав двадцятиоднорічний  Володим..р Вернадський  у щоден..ику. (В.Брюховецький.) Мусимо нагадати собі, що маємо т..сячолітню  хр..стиянську спа..щину з її дж..релами, з її цін..остями. (Є.Сверстюк.)

ІІ. Могутній дуб. Він півт..сячоліт..я стоїть на Хортиці! (Л.Забашта.) Мовчать кам’яні баби в степу, на т..сячолітні плечі яких сідають орли на спочинок. (Г.Коваль.) І втрачають сенс бучні слова, бо гряде нове т..сячоріч..я. (В.Раєвський.) Шістдесятники – умовна назва групи молодих митців і вчених в Україні, які  в добу десталінізації та хрущовської “відлиги” намагалися відроджувати національну свідомість, сприяти демократизації суспільства. (З енцикл.)

 

 

1 1995 року.

Категорія: Лекції ІІ курс | Додав: pletunya1 (2019-01-09)
Переглядів: 425 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

...
Погода

ФОТОГАЛЕРЕЯ

 

ВІДЕОГАЛЕРЕЯ

 

ОСВІТЯНСЬКІ САЙТИ

 
Друзі сайту


Copyright MyCorp © 2024
uCoz